AKSM, z. s. - na úvodní stránku


5. CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ MLÁDEŽE 2012 VE ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU

Ve dnech od 14. do 19. srpna 2012 se konalo ve Žďáru nad Sázavou celostátní setkání mládeže. Celkem se setkání zúčastnilo téměř 6000 mladých. V sobotu 18. srpna se mladým přidaly tři tisíce poutníků, kteří dorazili na každoročně pořádanou Pouť rodin a přes tisíc místních občanů.

Celostátní setkání mládeže tvoří součást oslav Světového dne mládeže. Ten se na mezinárodní úrovni slaví jednou za dva až tři roky. Příští rok ho světová církev oslaví na Světových dnech mládeže, které se budou konat ve dnech 22. až 28. července 2013 v brazilském Rio de Janeiro. Setkání se zúčastní také mládež z České republiky.

Páté křesťanské setkání národního formátu se uskutečnilo po pěti letech. Přípravy trvaly déle než rok a zapojilo se do nich více než 750 dobrovolníků. Setkání pořádala Sekce pro mládež České biskupské konference a Asociace křesťanských sdružení mládeže. Akce se koná jednou za pět let, střídavě v Čechách a na Moravě. Do Žďáru se vrátila po deseti letech. Mezitím se roku 2007 konala v jihočeském Táboře - Klokotech.

Příprava setkání probíhala během celého roku a zapojili se do ní kromě základního týmu organizátorů i mladí lidé z celé republiky. Ve 35 pracovních skupinách bylo 750 dobrovolníků, kteří dobrovolnicky odpracovali 116 000 hodin.

Kromě tří kapel, které doprovázely program na hlavním pódiu, se na setkání vystřídalo přes 120 přednášejících a zahrála desítka kapel rozmanitých žánrů - od worshipu, přes rock až po folk a klasickou hudbu. Uvedeny byly také dva autorské muzikály. Témata přednášek a workshopů se různila podle zaměření jednotlivých osobností.

Velice se vyplatilo angažovat režisérku hudby, která spolupracovala s týmem odborníků, spolu se Sekcí pro mládež vytvořila základní ideu hudební složky, pracovala na výběru repertoáru a doprovázela hudební skupiny při přípravě.

Na sobotu přijelo do Žďáru na pouť rodin bezmála 4000 lidí, včetně rodičů a dětí všeho věku. Společně s mladými účastníky prožili dopolední mši a odpolední program. Ten nabídnul čtrnáct různě náročných poutních tras, na kterých se poutníci mohli ztišit, zastavit, pomodlit či se kulturně obohatit. Pro děti byly připraveny hry, výtvarné tvoření, zpívání v přírodě a divadlo. Na přípravách sobotní pouti pracovalo přes 70 tvůrců zastavení.

Účastníci setkání se v otevřeném dopise obrátili na čelní představitele státu s žádostí, aby ve svých rozhodnutích vždy konkrétním způsobem podporovali rodiny, které jsou základními stavebními kameny naší společnosti. Vyzvali je také ke vzájemné toleranci, slušnosti a úctě ke každému lidskému životu.

CSM se vyznačovalo širokou spoluprací s nejrůznějšími subjekty:

 • Město Žďár nad Sázavou
 • nejrůznější subjekty působící v městě Žďár nad Sázavou (Kolpingova rodina, Biskupské gymnázium, Orel), školy, školní jídelny,
 • řehole a hnutí
 • TV Noe (24 hodin přímého vysílání s velikým ohlasem diváků)
 • dále: Proglas, Katolický týdeník, ADV-studio

Setkání zachycují tři nosiče:

 1. Kniha "Ovoce Ducha", kterou připravila Sekce pro mládež ČBK, AKSM a signály.cz vyšla v nakladatelství Paulínky a obsahuje kroniku setkání, dojmy, zajímavosti, fotografie, výběr katechezí a promluv.
 2. DVD s filmem "Poznáte je po ovoci" od ADV studia o přípravách, zákulisí a průběhu Celostátního setkání mládeže + bonus o celostátním fóru mládeže.
 3. CD "Kéž poznají nás po ovoci" obsahuje výběr nejlepších písní kapel, které doprovázely setkání na hlavním pódiu.

Počty účastníků

 • 6 000 mladých účastníků
  • průměrný věk mladého účastníka: 19,5 let
  • meridián účastníka: 16 - 19 let
  • studium na vysoké škole: přes 60 %
 • 750 mladých v přípravných týmech
 • 144 kněží
 • 98 řeholnic a řeholníků
 • 700 rodin, 4 000 členů rodin
 • 120 přednášejících
 • 70 tvůrců zastavení sobotní pouti rodin